Nejstarší florbalové derby o víkendu v rámci čtvrtfinále play off mužské Superligy bavilo. A už teď je jisté, že dojde minimálně na další tři "opáčka", stav je 1:1 na utkání. Tatran pro sebe urval díky výhře 6:5 první sobotní duel, Chodov o 24 hodin později díky vydařené závěrečné třetině slavil vítězství 8:5. Jak viděl víkendové bitvy Tom Ondrušek, který vstoupil do vyřazovací části dvěma góly a dvěma přihrávkami?

Kromě vlastní bodové produkce a srovnání série může Ondruška hřát i nový tříletý kontrakt, který podepsal v neděli bezprostředně po utkání. S historicky nejproduktivnějším hráčem Chodova (142 zápasů v základní části, 356 bodů) jsme probrali to i další témata. Třeba proč se nevyvedl první zápas? Jak to, že v klíčovém nájezdu nevyzrál na 18letého brankáře Tatranu? Co pro něj znamená překonat Matěje Jendrišáka? Jak bude vypadat Ondrušek model 2023?

Tatran kouše, že?
"Já jsem během týdne několikrát upozorňoval, ať jsme velmi ostražití, že náš čeká silný soupeř se spoustou talentu a umu. To se potvrdilo. Samozřejmě jsme chtěli vést 2:0 na zápasy, ale musíme brát, co máme. A makat dále."

Zdají se být na naši hru velmi dobře připravení. Zaskočilo tě to?
"Asi ani ne, jen mě trochu překvapilo, že dokázali hrát opravdu celých 120 minut velmi zodpovědně. Nebylo vůbec snadné je dostat tam, kam potřebujeme. Čekal jsem více pasáží, kdy budeme mít daleko více ze hry."

Tvůj neproměněný nájezd z 58. minuty za stavu 3:4 sobotu asi rozhodl, souhlas?
"No, máš pravdu. Je to play off a nemůžeme čekat, že povedeme o hodně gólů, proto jsem v sobotu večer usínal těžce. Mrzelo mě to. Branky ode mne tým čeká a spoléhá na to, že to zvládnu. Brankář to prostě v danou chvíli zvládl lépe než já. Na druhou stranu jsme měli dobrý průběh zápasu, musíme být schopni kontrolovat utkání a nenechat si ho vzít ve třetí třetině."

Brankář Kříž po nájezdu divoce oslavoval, dokonce k tobě s křikem vyběhl.
"Byl motivovaný a dal to potom najevo, taková mladická roztržitost, nic víc. Vyhrál týmu zápas, klobouk dolů! Pro případné další exekuce jsem se poučil, tím bych to asi uzavřel."

Počkej ještě okamžik. Je mu 18 let, v seniorském play off debutuje, ale zatím se drží. Co musíme udělat, abychom se mu dostali pod kůži?
"Chytal dobře, ale my musíme dělat věci v útočném pásmu daleko důrazněji. Nedat mu šanci tolik kralovat ve svém prostoru a dovolit mu, aby střely vyrážel a nebyl za to potrestán. Musí se bát každé takové vyražené střely a být neustále pod tlakem našich útočníků."

Půl minutu po neúspěšné exekuci nájezdu Tatran odskočil šťastným gólem do vedení 5:3. Hovořil jsi pak s Michalem Rebrem, dodal mu sebevědomí?
"V tu chvíli nebylo třeba. Je to zkušený hráč a brankář, který svoje velké kvality ukázal, když jsme to potřebovali druhý den. Byl famózní!"

Opět jsme se ale rozjížděli pomaleji, po první periodě soupeř vedl 4:3.
"Já bych nerad říkal věci, které jsou interní, ale ta třetina byla vlastně výborná. Jen musíme lépe číst jejich silné hráče a zachytávat je, když nemají rychlost. Jinak jsme dostali Tatran přesně tam, kam jsme chtěli."

Díky smršti v poslední dvacítce, kterou jsme vyhráli 4:0, jsme dokráčeli pro první bod v sérii. Oproti prvnímu utkání, 23 střel, jsme vygenerovali 41 střeleckých pokusů. Byl toto hlavní klíč k vítězství?
"Jednoduše jsme je přehráli. Jak tlakem, tak fyzicky. A také florbalovou kvalitou a chytrostí. Byla to nátlaková hra, na kterou neměl Tatran protizbraň. Rizikové situace zahasil Michal Rebro. Jen nejde takto hrát 60 minut samozřejmě."

Jak se ti pozdávala energie na střídačce? V závěru druhého utkání po stažení na dvě formace dle mého soudu gradovala.
"Já si myslím, že energie, soudržnost a týmová práce byly po celý víkend dobré. Upřímně ale říkám, že nám tento víkend chyběla florbalová kvalita. Nepředvedli jsme zdaleka naše maximum, což je v play off potřeba proti jakémukoliv soupeři. Každý z nás musí být lépe připravený fyzicky i mentálně. To je naše zodpovědnost!"

Co říkáš na diváckou návštěvu? Oba duely navštívilo v součtu 540 diváků.
"Čekal jsem, že první víkend to bude takové, jaké to bylo. Očekávám, že každým duelem budou diváci přibývat a série začne zajímat ještě více lidí. Že série bude gradovat jak na hřišti, tak v hledišti."

V dresu soupeře sedmi body zazářil Martin Šindelář. Na hřišti je cítit, brousí to, debatuje s námi i rozhodčími. Jaký je to hráč?
"Šikovný se spoustou talentu a dobrých myšlenek. Je to chytrý hráč. Ale znovu to přenesu na nás... My jsme proti němu nehráli dobře. Takový plejer musí mít větší pozornost a méně místa pro svoje dovednosti, jinak je schopný rozhodovat zápasy."

Ty osobně jsi za víkend pobral dvě branky a dvě nahrávky. Panuje spokojenost?
"Jsem dobitý a celkem unavený. Věděl jsem, co nás/mě čeká. V sobotu jsem zklamal a samostatný nájezd jsem měl proměnit a pomoct týmu otočit zápas. Spokojený nejsem. Na další víkend se musím, stejně jako každý, připravit lépe."

Jak vidíš naše přesilové hry? Ze tří jsme využili jedinou.
"Trošku to vypovídá o celém víkendu. Nebylo to úplně špatné, byly jen velmi málo efektivní a důrazné. Jednu důležitou jsme ale proměnili, díky za to."

Po závěrečném hvizdu druhého střetnutí jsi slavnostně podepsal nový kontrakt na tři roky. Jsi rád, že máš o své budoucnosti jasno?
"Jsem velmi rád, i když vlastně nebylo o čem přemýšlet. Děkuji rodině, vedení a spoluhráčům, že tu mohu být. Další tři roky na Chodově si užiji a doufám, že budeme slavit, jako dříve!"

Tři roky jsou velký závazek, kde vidíš sám sebe v roce 2023? Jaký budeš florbalista?
"Hlavně chci být zdravý a připravený na florbal na nejvyšší úrovni. Neměl jsem tento pocit posledních pár měsíců. To je můj cíl. Já tedy doufám, že budu pořád ve formě a připraven pomoct Chodovu na vrchol, ostatně to je to, co ode mě Chodov očekává i letos."

Součástí ceremoniálu byla i plaketa za překonání Matěje Jendrišáka v historickém bodování Chodova, je to pro tebe velký milník?
"Přiznám se, že ano. Nemám přehled, kolik mám celkem přesně bodů, ale překonat takovou ikonu pro mě něco znamená a velmi si toho vážím. Není to jen tak, neberu to jako samozřejmost. Bez podpory rodiny, vedení a spoluhráčů bych to nikdy nedokázal. Vážím si toho!"

Na velké fotografii je vyveden tvůj nejslavnější gól z vítězného Superfinále 2016, jak na něj vzpomínáš?
"To jsou jen krásné vzpomínky, které nikdy neomrzí. Pocity a emoce, které nejdou popsat. Všechno bylo tak rychlé a intenzivní, že si ani nejsem jistý, zda jsme si to potom dostatečně všichni užili. Napadá mě tedy, zda by nebylo fajn to zlehka oprášit, pořádně kopnout do koní a zabojovat a třetí titul pro Chodov?! Dva roky pauza v podobě diváka ve velké aréně stačily!"

ONDRUŠEK OČIMA PREZIDENTA CHODOVA MICHALA BAUERA

"Tom má samozřejmě řadu kritiků, ale drží svůj herní styl i přesto, že se na něj soupeři logicky hodně zaměřují a často ho taky slušně „řežou“. Dokáže nést zodpovědnost, rozhodovat zápasy, je to prostě rozený pointmaker. Náš sport se pořád hraje na góly, a proto jsme s Tomovými výkony dlouhodobě spokojeni, na drobných rezervách společně s trenéry pracuje. S nápadem uzavřít smlouvu před play off a po švédském vzoru to veřejně podepsat na hřišti přišel realizační tým, mně se ta myšlenka líbila. Tom, ostatně stejně tak většina hráčů, hraje lépe, když se nachází v komfortní zóně, když je fyzicky, herně, rodinně, pracovně i mentálně odladěný. Třeba mu včas podepsaná smlouva dodá pár procent pohody do play off zápasů navíc. A když ne, nevadí, bodovat na svém křídle bude určitě další tři sezony."


Generální
partner

Partneři
klubu