Kdo to má? Tak kdo to má? Jednoduše nikdo, Petr Majer vyprodukoval letos v juniorské soutěži 102 bodů, což se v rámci juniorské soutěže na Chodově ještě nikomu nepodařilo. Svými góly si rodák z Plzně vystřílel i pevné místo v prvním týmu, za který v posledním kole Superligy zničil Otrokovice pěti body. Hvězdní spoluhráči jen valili oči. Vítej v LINEUPU sezony, Majáku!

Bohužel, florbal není tenis, měřítkem úspěšnosti sezony je týmový výsledek. A tady to drhlo, play off mužů zastavila pandemie koronaviru po dvou odehraných utkáních, v juniorce šokující stopku jeho týmu vystavilo už v osmifinále Kladno. Proč se tak stalo? Co říkal v kabině zničeným spoluhráčům? Jaké to je, když vás v mužích postrádá i Tom Ondrušek? Jaké sportovní persony Majera inspirují? To vše jsme se 17letým superstřelcem probrali v obsáhlém rozhovoru.

Omlouvám se, ale musím začít osmifinálovou juniorskou blamáží s Kladnem. Proč k ní došlo?
"Díky za otázku, kterou jsem vůbec nečekal. (smích) Určitě to mělo spoustu důvodů, ale ten největší asi byl, že Kladno do té série šlo s tím, že může jenom překvapit. A my jsme se už nějak viděli v dalších kolech, což se ukázalo jako osudová chyba."

Jako druhý nejlepší tým po základní části jste si nepočínali, že?
"Je to tak. Poté, co se nám v úvodním zápase nedařilo vůbec nic, jsme se dostali do obrovské křeče, ze které jsme se dostali jenom na dvacet minut ve druhém zápase. To je strašně málo, za to jsme si postup určitě nezasloužili."

Viděl jsem dvě utkání a byl jsi bitý jako žito. Dostal se ti soupeř svou agresivní hrou pod kůži?
"Ano, bylo to poměrně nepříjemné, ale dalo se to čekat. Nebylo to poprvé, ani naposled. Naštěstí to bylo bez zranění a bolístky mi už zmizely. Z této série si mimo jiné odnáším zkušenost s tvrdou hrou a jediné, co mohu dělat, je se z ní poučit. A příště to zvládnout lépe."

Bodově jsi explodoval jen ve druhém utkání série (3+2), ve zbylých dvou duelech tě Kladno udrželo v součtu na jedné brance a asistenci. Čekal jsi od sebe více?
"Určitě jsem od sebe čekal více. Bylo to obrovské osobní zklamání, jelikož minulý rok se mi dařilo nejvíce právě v play off, ale letos to byl úplný opak. Podařila se mi základní část a už jsem se těšil, že si tohle přenesu i do play off. Nestalo se, bohužel."

Trenér Neuman byl po porážce 2:7 v rozhodujícím duelu v online přenosu hodně sebekritický. Mimo jiné přiznal, že vás dostatečně nepřipravil a nevytvořil pevnou hierarchii v týmu. Co si za tím mám představit?
"Přiznám se, že komentář po zápase jsem nečetl. Ondra nám sice něco řekl, ale bylo to spíše ohlédnutí za celou sezonou a hledání i pozitivních věcí. Pokud si dobře pamatuji, tak zápas jsme si měli shrnout někdy později, až vychladnou hlavy. To už se bohužel nestalo díky rychlému ukončení sezony, ale už plánujeme nějaký videohovor, kde bychom si vše nějak shrnuli."

Jak to vypadalo v kabině po vypadnutí?
"Upřímně, moc nálada nebyla. Ondra mluvil o sezoně celkově a hledal na ní i pozitivní pasáže, což byla třeba základní část, protože druhé místo je skvělý výsledek."

Co ty osobně, vzal sis jako největší hvězda týmu slovo a zkusil své spoluhráče ukonejšit?
"Jelikož jsme to brali jako konec sezony, tak jsem poděkoval klukům ročníku 01 za ty tři roky, co jsem s nimi na Chodově strávil. A ještě bych jim i tímto chtěl popřát hodně štěstí do další florbalové kariéry i v normálním životě."

Třetí utkání z 11. března bylo vůbec poslední, které se v Česku stihlo před krizovými opatřeními kvůli koronaviru odehrát. Měli jste to v hlavách? Přeci jen do haly nemohli přijít fanoušci a podpořit vás.
"Bylo to opravdu zvláštní. Potom, co se nám zavřely školy, už jsem měl nějak v hlavě, že by se ta sezona nemusela dohrát, a tedy že by nám ji ani vítězství v tom zápase nemuselo prodloužit. Snad se utkání bez diváků nestane pravidlem."

Snad ne. Daří se tobě i tvému okolí viru vyhnout?
"Já i moje rodina jsme zatím naštěstí zdraví a snad to tak zůstane. Přeju to všem."

Z veselejšího ranku, za 31 utkání jsi letos v juniorech vygeneroval neuvěřitelných 102 bodů (61+41). To je senzační číslo, souhlas?
"Snad ano. Jestli jsem byl dostatečně užitečný pro tým, to musí asi zhodnotit hlavně trenéři, ale já doufám, že jsem tu důvěru, co ve mě vložili, dokázal splatit."

Když si nastavíš zrcadlo, v čem si jako florbalista přijdeš nejsilnější
"Myslím si, že nejsilnější jsem na útočné polovině, ve hře na míčku, ve vytváření šancí. A někdy se i strefím do branky."

A naopak věci, na kterých musíš zamakat?
"Asi hra v obraně. Myslím si, že za tento rok jsem se v tom posunul a už jsem si tam víc jistý. A to hlavně taky díky mužům v áčku, kteří mě na hřišti vždycky dirigují. To mi opravdu pomáhá."

Hezky jsi mi nahrál. Nakoukl jsi do Superligy, kde jsi vypnul síťku sedmkrát. Jaký gól a proti jakému brankáři tě nejvíc potěšil?
"Nejvíce mě potěšil druhý gól proti Otrokovicím proti Radovanu Michajlovičovi, který je zkušený brankář. Udělal jsem kličku do bekhendu a obešel ho."

Kdo z tvých spoluhráčů z juniorky má na to, aby prožil podobný průlom v mužích jako ty?
"V juniorce a dorostu je několik kluků, kteří na to podle mě mají, a pokud si nastaví hodnoty správně, tak mají šanci."

V kabině áčka sedí řada reprezentantů. Vnímáš, že sis získal jejich respekt a stal se plnohodnotným členem týmu?
"Myslím si, že to by byla spíše otázka na ně, ale doufám, že ano. Na Chodově je opravdu dobrá parta, která bere každého, kdo chce makat, jako člena týmu. Při tréninku pomáhají, radí, a to mi ze začátku opravdu moc pomohlo.“

Vybavuju si situaci, když jsem si před startem play off povídal s Tomem Ondruškem, mimoděk jsem mu řekl, že na první dvě čtvrtfinále s námi nepůjdeš, a on začal vyvádět. Tohle potěší, ne?
"Určitě to dost potěší. Moc mě mrzelo, že jsem tam s klukama nemohl být. Ale slyšet tohle, nebo když se mě někteří muži ptali po tréninku před play off, jestli jdu s nimi na zápas, je skvělý pocit."

V našem posledním povídání jsem z tebe oblíbeného "chodováka" nevymámil, tak to zkusím jinak. Kdo je tvůj florbalový vzor?
"Tak ani tentokrát tě nepotěším. Nikdy jsem neměl žádný florbalový vzor, ale vždycky jsem se chtěl vyrovnat těm nejlepším v týmu, ve kterém jsem zrovna byl. Takže teď těch vzorů mám opravdu dost a doufám, že některým se třeba někdy i vyrovnám."

Co inspirace mimo mantinely?
"Sleduji hlavně hokej a fotbal, a také mám rád basket. V hokeji sleduji hlavně Connora McDavida a Leona Draisaitla, ti dva jsou fakt neskutečný. Ve fotbale fandím Chelsea a hrozně fandím věkové obměně pod Frankem Lampardem. A v basketu se mi líbí Giannis Antetokounmpo."

Jako všichni máš teď hodně volného času, jak ho trávíš?
"Snažím si plnit věci do školy a nějak udržet v kondici. Na hokejce jsem každý den, takže snad z toho moc nevypadnu. Ale taky jsem oprášil PS4 a doufám, že už to brzy skončí a začne se sportovat normálně, ne jenom virtuálně."


Generální
partner

Partneři
klubu