Osm let, během kterých se zavalitá "kulička" změnila v elitního obránce. Českého reprezentanta, nezaměnitelnou tvář modrobílé defenzivní řady. 249 utkání, dva mistrovské tituly, jedno vítězství v Poháru. Svazek Martina Pražana s Chodovem byl nesmírně plodný, ale jak sám 25letý rodák z Ústí nad Labem říká, vše někdy expiruje. Pražanovým novým působištěm bude švýcarský Uster, smlouvu podepsal na dva roky. Praži, ikono, díky za všechno, ať se daří!

"Totální jízda, díky za ni! Spousta zážitků, úspěchů, zkušeností. Kdybych se měl vrátit do 17 let, když jsem přestupoval, určitě bych neměnil. Vzpomínám na první email, že je o mě na Chodově zájem. Neuvěřitelný, jak to uteklo," popisuje Pražan v rozlučkovém rozhovoru.

O čem dalším byla v dlouhém povídání řeč? Proč chtěl jít do Austrálie. Z jakých důvodů nakonec zvolil švýcarský Uster. Co mu trenér na Skype řekl a co od něj očekává. Jaké jsou jeho plány s Patrikem Dóžou. Co na zahraniční dobrodružství řekl Petri Kettunen a proč jeho milá sleduje přítelkyni dánského fotbalisty.

Zažili jsme toho společně mraky. Na co budeš nejraději vzpomínat?
"Všechny moje vzpomínky tvoří hlavně lidé kolem. Na Chodově byli vždy inteligentní kluci, to mě na tom těšilo vždy nejvíce. Byla to komunita, ve které jsem se vždy cítil dobře."

To máme společné. Co dál?
"Nikdy nezapomenu na oslavy, co následovaly po zisku titulů. Teda pravda, na některé si fakt nejde vzpomenout. (smích) Asi bude stačit, když řeknu, že někteří jedinci si třeba zlomili zuby, napodobovali prase v ohrádce, nebo se probudili tam, kde asi úplně neměli. (smích)"

Krásné časy, které jsou ale bohužel u konce. Proč jsi došel k názoru, že je čas převléci dres?
"Faktorů je určitě víc. Jeden z nich se udává pravidelně na potravinách. Trvanlivost došla, to je pravda, chtělo to impuls. Každopádně asi nejsilnější byla touha zahraničního angažmá jako takového."

Takový sen nosí v srdci většina florbalistů.
"Přesně tak. A jak jistě většina lidí ví, délka kariéry u florbalistů není bůhví jak dlouhá, takže nebylo moc na co čekat."

Urychlilo tvé rozhodnutí, že ne vždy jste mluvili s hlavním trenérem Podhráským společným jazykem?
"Asi nechci rozmazávat věci, se kterými třeba tolik nesouhlasím, to je interní. Ale přiznám, že s Dejvem máme vidění našeho sportu trošku jiné, přesto má můj respekt. Nikde není totiž napsané, že ta moje vize je správná.“

Dvakrát jste společně juchali s pohárem pro mistra Superligy, to vám nikdo neodpáře.
„Přesně tak. Pro mě bylo vždy důležitější, že jsme nikdy nešli proti sobě. Touha dojít ke společnému závěru, aby to fungovalo, byla vždy silnější. Koneckonců on byl ten, kdo měl za naše výkony odpovědnost."

Obraťme list, byla švýcarská nejvyšší soutěž první na žebříčku priorit skrz zahraničí?
"Nejdříve jsem přemýšlel, že půjdu hrát za strejdou do Austrálie, ale nakonec mě to přešlo. Místní flóčko tam už zase moc nešlape. (smích). Ale vážně, když nad tím tak přemýšlím, tak Švýcarsko mě asi fakt táhlo nejvíc."

Letmo jsem zaslechl i něco o Švédsku...
"SSL je skvělá, osahat si to, to mě taky lákalo. Ale když jsem se nad tím zamyslel trošku z dlouhodobější perspektivy, tak mi něco říkalo, abych šel doleva, ne nahoru. Chtěl bych těžit v budoucnu z jazyka, jsem hodně profesně ambiciózní, takže věřím, že se tam časem upíchnu v pěkné práci. Ale co je důležité, především jsem hledal angažmá, kde budu mít dobrou roli a prostor k tomu připravovat se, jak nejlépe umím. A také využít čas, který mám jako vrcholový sportovec. Protože toho je v životě málo a nerad bych ho promarnil."

A rozhodl ses pro Uster, devátý tým předčasně ukončené sezony NLA. Proč?
"Pokusím se dát všechny faktory nějak dohromady. Uster měl o mě velký zájem, a to navzdory událostem kolem koronaviru. Trenér na mě udělal dobrý dojem, tak snad nebudeme hrát osobku. (smích) Další byla herní pozice v kádru. Samozřejmě vím, že jedna věc je, co se řekne před sezonou, a jak pak bude vypadat realita. Proto vím, že si to stejně musím vybojovat."

Zajímavé, jen pokračuj.
"Podle všeho jde o dobrý kanton kousek od Curychu, do Prahy to budu mít osm hodin autem. Dále pak velký play off potenciál, které rozhodně chci hrát! A kvalitní podmínky a s tím související důvěryhodnost a profesionalita vedení.“

S trenérem Usteru už jsi měl konferenční telefonát, co bylo jeho předmětem?
"Hlavně jsme se chtěli poznat, role trenéra je pro mě klíčová. Chci vědět, kdo bude následující dva roky dohlížet na můj rozvoj. Díval se na nějaké moje zápasy, kde si nemohl nevšimnout mojí zarputilosti a faktu, že nic nevypustím. Pak se někde dozvěděl, že se snažím makat a jít i příkladem, což by ocenil, kdybych vzal sebou. Samozřejmě bych měl přibalit také nějakou jistotu na balónku a pár bodíku, že se prý budou hodit."

Vyjednat si zahraniční smlouvu je úkon složitý, nejeden český florbalista narazil. Měl jsi to v hlavě?
"Měl. A byl jsem přesvědčen o výhodách postupu, kdy celou tuto záležitost nebudu muset řešit sám. Podařilo se mi využít možnosti, na kterou jsem získal velmi dobré reference z let minulých. Ze strany SCOUT to pak proběhlo nad očekávání, vše bylo zvládnuto profesionálně a špičkově, ani si nedokážu představit, jak by to vypadalo, pokud bych do toho šel sám."

Zakotvili jste společnými silami ve smlouvě i práci, nebo budeš profesionál?
"Tohle bude zajímavý aspekt, kvůli situaci kolem koronaviru bude hodně náročné ji sehnat. Chci ji a sám jsem zvědav, jak to dopadne, kde se upíchnu. Takže konkrétní náplň zatím neznám a věřím, že se nám to podaří vyřešit co nejdříve po mém příjezdu."

To bude kdy?
"V Usteru se mám hlásit v červenci. Nejdřív musím najít byt a až se tak stane, převezu autem svoje věci."

Za finanční oponu tvé dvouleté smlouvy mě pustíš?
"Že jsi to ty. (smích) Jsem maximálně spokojen a těším se na to. Pochopil jsem rychle, že sehnat kvalitní angažmá s dobrými podmínkami není tak jednoduché, jak si mohou někteří myslet. Zvlášť pokud není hráč „top scorer“. Ale k tvému dotazu, řekněme, že se tam zvládnu uživit. A ne, nebudu milionář, jak si možná někteří myslí. (smích)" 

V souvislosti s tvým jménem se skloňoval i Rychenberg, kde bys narazil na tvého bývalého souputníka z Chodova Patrika Dóžu.
"Rychenberg mě netrápí, spíš mě mrzí, že si příští rok nezahraju s Paddym, chtěli jsme se společně připravovat na potenciální prosincový vrchol na světovém šampionátu ve Finsku."

Však vy něco vymyslíte, autem u něj můžeš být za 30 minut.
"To je ve finále docela štěstí, alespoň si zajdeme občas do fitka nebo na kávičku. Těším se na to."

Vím, že jsi přestup konzultoval s reprezentačním trenérem Petri Kettunenem. Posvětil ho?
"Jelikož má zkušenosti ze Švýcarska a zná lidi, tak jsem se informoval u něj spíš na organizaci Usteru, jak to tam probíhá, jaké mají trenéry. Do mého rozhodování nijak nezasahoval. Myslím ale, že můj přesun vnímá spíš pozitivně."

Tvé roli v národním týmu přesun z TOP 3 českého klubu do mančaftu bojujícího o play off neuškodí?
"Do Usteru jdu pro to, abych se dále zlepšoval, získal nový pohled na sport a zkušenosti. Takže pokud má výkonnost půjde nahoru, nevidím důvod, proč by to mělo škodit, ale to ukáže až čas."

V Česku máš rozjetých několik projektů, neovlivní tvůj odchod do ciziny jejich chod?
"To se také uvidí, naštěstí jsme zjistili, že se dá poměrně efektivně fungovat na Skype. V projektech nejsem sám a všechny jsem rok připravoval na můj odchod. Pro GROW Sports je to naopak dobré. Je to dlouhodobý projekt, kterému moje zkušenost ze zahraničí do budoucna určitě pomůže.“

Co přítelkyně, také dala zelenou?
"Informoval jsem ji o svých úmyslech snad už na prvním rande. (smích) Takže s tím do toho šla. Budeme se snažit to udržet na dálku. Jak jsem již zmiňoval, je to necelých osm hodin do Prahy. Letadlem kousíček, navíc letiště od Usteru je asi 30 minut. Věřím, že to zvládneme."

Tak to jsem za vás rád, dobře, že jsi nakonec nešel do zmíněné Austrálie.
"To ano. (smích) Ale vážně, co se výběru angažmá týče, tak jsme to spolu konzultovali. Těší mě, že mě v tom hodně podpořila. A to přestože ví, že to pro nás bude těžké. Vtipné je, že začala koukat na nějakou Youtuberku, která chodí s fotbalistou někde z Dánska. Takže ví alespoň přesně, co ji přesně čeká."

Na závěr vzkaž něco Chodovu, jeho fanouškům, kterým budeš velmi chybět!
"Díky všem za tu úžasnou jízdu a nezapomenutelný zážitky. Víc slov není potřeba.“


Generální
partner

Partneři
klubu