Pandemie koronaviru se zdá být na ústupu, Chodov zvolna ožívá. Ve svých halách, na oválu, v posilovnách. Letní příprava je v plném proudu, sociální sítě plní příspěvky z tréninků jednotlivých kategorií. Vše se zvolna vrací k normálu. K analýze uplynulých tří turbulentních měsíců jsme pozvali sportovního manažera Ondřeje Neumana.

Dlouholetý chodovský funkcionář a trenér byl dle svých obyčejů velmi hovorný. Byla by škoda všechny jeho myšlenky roubovat do jednoho textu, proto jsme povídání s ním rozdělili na čtyři části. V první z nich, pondělní, zmapujeme dopady pandemie na dění v klubu i na Neumana osobně. Ve středu se vrátíme k analýze sezony juniorů, která skončila překvapivým krachem na samém startu play off. V pátek nás Neuman vezme za oponu kunratického Startu a v neděli promluví o vytrácejícím se klubismu a řadě odchodů, které postihly elitní týmy v uplynulých týdnech.

Zvládla tvoje rodina předchozí krušné měsíce bez újmy?
"Díky za zájem, z pohledu rodiny je vše v pořádku. Zdravotní stránka celé krize nás naštěstí míjí a věřím, že to tak i zůstane."

To jsem rád. Když to trošku pootočím, já jsem třeba na vzniklé situaci uvítal, že jsem mohl být nepoměrně více času doma s přítelkyní Magdou a synem Jáchymem.
"Naprostý souhlas. Mohl jsem se svými holkami, manželkou a dcerkou, trávit mnoho času v období, v němž posledních 16 let zažíváme vrchol sezony a největší hektiku. Letos jsem si užíval několikaměsíční holčičku a její každodenní posuny. Nastavil jsem si brzy skvělý režim a balanc mezi prací, rodinou a také vnitřním klidem, který jsem dlouho hledal."

Vnitřní klid, to je zajímavý termín. Byl jsi úspěšný v jeho hledání?
"Byl. Dlouho jsem se zmítal v otázce, kolik času věnovat práci, rodině a také mně osobně. Svému růstu. A toto období mi pomohlo správný balanc rozklíčovat a rozdělit svůj čas tak, aby nebyl bitý ani jeden "segment", za to jsem velmi vděčný."

Přejděme ke klubu. Byly uplynulé tři měsíce nejsložitější období za roky, co pracuješ pro Chodov?
"Popravdě bych asi ani neřekl. Ale bylo to rozhodně extrémní období v mnoha směrech."

Pokračuj prosím.
"Hlavně v tom, jak náhle to náš běžný provoz ochromilo. Ale nejtěžším bych ho asi nenazval, přeci jen už mám něco za sebou a opravdu turbulentní roky a období si představuji jinak. Nyní to bylo nepříjemné a složité spíše s ohledem na tu bezmoc. Ale po všech zkušenostech jsem velmi brzy i v této krizi přepnul do módu „jak objevit příležitost a pozitiva“ a musím říct, že to šlo!"

Jaká tedy byla tvoje agenda?
"Já a celý náš pracovní tým jsme jako všichni prvních pár dnů a týdnů zjišťovali, co ta krize vlastně znamená, co nám dovolí, a jak můžeme efektivně pracovat. Musím říct, že jsem na naše lidi ohromně hrdý, jejich chuť a energie hledat cesty mi byla velkou oporou a člověk si připomněl, co je hlavním motorem, pro který dělat právě ve specifickém prostředí florbalu."

A to je?
"Jsem velice hrdý na to, že jsme na rozdíl od mnoha jiných klubů nepanikařili a nedělali „rychlokvašky“. Náš postup byl v mnoha věcech dobře koordinovaný, což si v porovnání s krizovým řízením mnoha jiných institucí včetně vládních nařízení velice cením. Připravili jsme „nouzový režim“, online formu fungování, a hlavně jsme vše brzy a správně začali navazovat na maximálně kvalitní přípravu na sezonu 2020/21."

Jak reagovali partneři klubu, došlo k utažení kohoutků?
"Některé impulsy bohužel byly prakticky okamžité. Nikoho nesoudím a neviním, doba je a jistě bude jiná a v mnoha ohledech složitá pro všechny. Samozřejmě někde byla hrozba ukončení partnerství již dlouhodobější a COVID byl finálním impulsem, ale jsem rád, že se ukázali i silní a odhodlaní partneři, kteří nám chtějí dále pomáhat."

Můžeš jim touto formou poděkovat.
"Partnerů či i podporovatelů z řad členů bylo několik a všem patří obrovský dík. Již před koronavirem i v jeho průběhu nám, a mně osobně, například velkou partnerskou pomoc poskytl autobazar Auto ESA.“

O co šlo?
"Dlouhodobé partnerství s předchozím poskytovatelem vozů se blížilo ke konci a já osobně jsem byl od konce roku 2019 ve stresu, jak fungovat ve své pozici sport manažera, která je spojená s mnoha tisíci naježděnými kilometry měsíčně, bez této podpory. Auto ESA poskytnutím svého vozu vyřešil vše velmi rychle a zajistil pro mě osobně i pro klub bezproblémové zvládnutí veškeré logistiky při náročné fázi sezony a také nečekané situaci, která přišla s epidemií.

Popravdě jsem nevěděl, že lze u prodejce ojetých vozů vůbec řešit takováto spolupráce a byl jsem příjemně překvapen, na jaké úrovni vše probíhalo. Jak z hlediska kvality vozu, tak z hlediska celkového přístupu to byla velmi dobrá zkušenost. Za to patří Auto ESA velké poděkování.

Svou výplatu jsi pomenšil ty osobně, další zaměstnanci klubu i elitní hráči. Ocenil jsi toto gesto solidarity?
"Florbal je krásný v tom, že zatím stále platí, že jeho duší jsou lidé bez výrazné stopy hamižnosti či primárního finančního motivu. Tato krize to ukázala v našich klubech v plném rozsahu – já vím moc dobře, že až na výjimky, kterou jsou všude, máme u nás na Chodově a klubech Floorball Group skvělé lidi, kteří jsou našim největším kapitálem. Všichni se k tomu postavili čelem, máme společný zájem být spolu dál a tohle zvládnout a moc si vážím toho, že i v dnešní době dokážou naši lidé postavit klíčové hodnoty nad peníze."

K finanční újmě ale došlo, ztrátu jste už vyčíslili?
"Nechci se schovávat za koronavirus. Jeho dopady přišly a já se obávám, že ve větším ještě přijdou. Ale naše financování dlouhodobě stojí na jiných opěrných pilířích, jimiž jsou naši členové, státní peníze, partneři a především mimořádná podpora Michala Bauera. A my dlouhodobě víme, že v tom musíme najít mnohem větší balanc, než nyní máme."

To ale bude běh na delší trať, že?
"Doba se vyvíjí, požadavky rostou, ale florbal jako produkt je stále těžce podfinancovaný. My jsme vždy byli a dále budeme stabilním klubem a tohle zase ustojíme. Ale musíme opravdu strategicky postupovat k větší vyváženosti zdrojů našich příjmů a být opravdu důslednými hospodáři a nesmíme se bát dělat i nepopulární, ale nutná a dlouhodobě správná řešení."

Obraťme list. Klub už zase trénuje. Jaká to přináší úskalí?
"To je skvělé a bylo to opravdu tak tak – delší pauza už by opravdu bolela v mnoha směrech. Je vidět natěšenost dětí, které navíc nyní stále většinově nemají školu a do tréninku tak vrhají velkou chuť a energii – to je skvělé! Úskalí jsou samozřejmě dodržení specifických nároků na hygienická opatření a to, abychom opravdu nic nepodcenili."

Nějakou úsměvnou historku jsi skrz rozvolnění opatření osobně prožil?
"Bizarní situace je dle mého prakticky každé rozhodnutí vlády, které často postrádá logiku, a je smutné, že především zkušenosti z praxe – když trenér venku musí povinně funět do roušky a současně mu tam sportuje prakticky bez omezení 20 dětí - prostě nikdo nedomyslel. Ale jsme vděční, že už můžeme trénovat, to je hlavní. A se vším ostatním se popereme a situace se každým dnem lepší."

Rodiče chodovské omladiny reagují jak? Jsou rádi, že se ratolestí konečně zbavili, nebo je přítomný v jejich uvažování strach z možné nákazy?
"Již jsem částečně odpověděl. Myslím, že radost máme všichni a vítězí nad strachem či obavami. Náš úkol při tréninkovém procesu i plánování všeho kolem je pak udržet balanc mezi logickými a nutnými opatřeními a podceněním situace, ale zároveň udržet selský rozum, společné zodpovědné chování a kvalitně sportovat."

Jak se musel změnit letní harmonogram?
"Plány do června byly zbořeny, přišli jsme o Falun, což mě moc mrzí, nevyrazíme na „pouťáky“ po Čechách. Ale Prague Games, Czech Open, prázdninový režim a především letní soustředění chceme absolvovat s minimem rozdílů. A ještě více kvalitněji, abychom si vše vynahradili."


Generální
partner

Partneři
klubu