Jedním z nejskloňovanějších pojmů během každého play off je fyzická kondice. O tu se u mužů Chodova od května 2018 stará Karel Frýd. Bývalý hokejový brankář se ve své kariéře osobního a kondičního trenéra věnoval české ženské reprezentaci pozemního hokeje a aktuálně kromě Chodova připravuje i futsalisty pražské Sparty. Frýďáka jsme vyzpovídali v průběhu reprezentační pauzy, kdy dává klukům pořádně do těla.

Ahoj Karle,
jak ses vůbec dostal k florbalu a na Chodov?

Od roku 2016 do roku 2018 jsem působil jako kondiční trenér našeho ženského národního týmu pozemního hokeje. V Lednu 2018 mi skončila smlouva a já se začal soustředit na individuální přípravu sportovců v domovském XFitness. Naše paní majitelová mě jednoho dne oslovila, že nějaký pan Podhráský z florbalového klubu hledá pro svůj tým kondičního trenéra a doporučila mu mě. Slovo dalo slovo a po několika emailech jsme se tehdy ještě s panem Podhráským a panem Bauerem, dnes už Dejvem a Majklem, sešli a vyslechl jsem si jejich představu o nové sezoně a o kondiční přípravě mužstva Chodova. Nebudu říkat, že mě strašně moc potěšilo, že jsem byl osloven právě já s tím vést tento tým! Říkám jim, že svoji práci dělám trošku jinak, že to nebude jednoduché, a že přistupuji k tréninku trošku po svém. Nevylekal jsem je, ba naopak! Jsem hrdý, že jsem i druhým rokem v týmu a pod hlavičkou právě Chodova!

Od května jsi vedl tým kondiční přípravou, která byla v mnohém úplně nová. Jak jsi byl spokojen s jejím průběhem?

Jak jsem říkal, dělám svoji práci trošku jinak a jelikož jsem florbal sledoval jen v televizi a vlastně nikoho z týmu neznal, neměl jsem žádný ostych se do kluků pustit tak, jak to umím nejlíp a to zostra. A to doslova. Řekl jsem jim, že když mi po tréninku nebudou nadávat, trénink nebyl dobrý. Od té doby trénink od tréninku jsem měl hodně jmen, hodně krásných úsměvů a super obličejů, ale práce mě úplně pohltila. Takto profesionální tým, ta síla, která tu je, je až pohlcující a kluci mi to ukazovali každou minutu na tréninku.

V průběhu podzimu si hodně pomáhal Tomu Ondruškovi a Martinu Pražanovi s kondiční přípravou na MS a i mnoho dalších hráčů neváhá vstávat hodně brzy ráno, aby s tebou mohli trénovat nad rámec týmových tréninků. Těší tě tato odezva a důvěra hráčů?

Ani nevíš jak moc. Pro mě jako pro trenéra je zpětná vazba to nejdůležitější, protože žádný trénink není stejný a připravujete hráče tak, aby byl maximálně ready a cítil se dobře jak po fyzické tak i psychické stránce. Někdy to bylo 6:00h, takže před klukama smekám, jak jsme si ty rána na Air biku, na lanech nebo na bosu užili :-)

Už jsi u týmu nějakých osm měsíců, takže už můžeš hodnotit. Kde mají chodovští hráči nebo obecně florbalisté největší rezervy?

Těch 8 měsíců jsem mohl kluky perfektně poznat jak po stránce fyzické tak i psychické, takže ke každému musíte i vy přistupovat odlišně. Někdo po ránu snese vtípky, někomu trvá trošku déle, než se zahřeje… Rezervy jsou vždycky, ale byl bych blázen, kdybych je prozradil. My se hlavně soustředíme na play off, aby forma týmu byla vyladěná a hlavně bez zranění!

Vedeš také tým futsalistů Sparty. Kdybys měl oba týmy porovnat po kondiční stránce, jak by si vedli florbalisté ve srovnání s futsalovými profíky?

Já moc nechci porovnávat odlišné sporty. Sparta je plně profesionální tým, kde je trénink a regenerace na prvním místě. Nerozptylují se prací. Prostě se soustředí jenom na futsal a značku AC Sparta Praha. Trénujeme 8krát v týdnu. Náročné dávky tréninku, reprezentace klubu… Futsal a florbal jsou si jak v rychlosti reakce, výbušnosti a hlavně v důrazu podobné. Zaměřuji se na tréninku přesně na tyhle aspekty. Třeba se v létě dočkáte srovnávacího sportovního zážitku formou přípravného utkání, bylo by to zajímavé! :-)

Kvapem se blíží play off, během kterého je fyzická kondice vždy hodně probírána. Myslíš, že jsou chodovští hráči ready bojovat v náročných sériích?

Jako tým se musíme připravit hlavně psychicky. Hlava dělá strašně moc a v kombinaci s týmem je to možná to nejdůležitější! Po fyzické stránce jsou kluci připraveni! Jedno jméno musím přece jen vyzdvihnout a to je Kout (Martin Koutný, pozn. redakce). Co ten „stařík“ dělá na tréninku po zranění kolene je až neuvěřitelné a měl by být příkladem každému!

Do chodovského života ses zapojil i u mládeže prostřednictvím projektu Zdravá firma, který funguje díky Oborové zdravotní pojišťovně. Jak sis to užil?

Když mě Dejv Podhráský oslovil, že bude tahle možnost, neváhal jsem! Práce s mládeží je v téhle rychlé době, kdy sport je až na druhém, třetím místě a děti si spíě užívají her na počítačích a tabletech, strašně důležitá! Detí bylo opravdu hodně a zapojily se všechny s úsmevem na tvářích a to je ta největší odměna jak pro trenéra tak hlavně pro tento projekt.

Poslední otázka míří do budoucna. Jak tě práce s chodovskými florbalisty baví a budou procházet tvým peklem i v přípravě na další sezónu?

Je mi ctí být v rodině Chodova! Chci naše výsledky s týmem stále zlepšovat a hlavně mačkat z kluků jejich maximum! WE ARE CHODOV!

Děkujeme za rozhovor

Já také moc děkuji


Generální
partner

Partneři
klubu