Mohlo by se zdát, že uprostřed horkého léta je florbalový klid, ale to by byla velká mýlka. Máme za sebou úspěšné Prague Games, startuje nám série soustředění, blíží se Czech Open, ladí se vnitřní struktura Floorball Group a start ligové sezóny vlastně už taky klepe na dveře. Tohle všechno a ještě mnoho dalších věcí řídí sportovní manažer Chodova a Floorball Group Ondřej Neuman. No a právě jeho jsme si pozvali k rozhovoru.

Ahoj Ondro! Poprvé v historii má klub pozici sportovního manažera. Co se za ní vlastně skrývá?

Ahoj! Za pozicí sportovního manažera se toho skrývá mnoho, co budu muset sám ještě zjistit a správně nastavit... Protože se pozice nevztahuje pouze na Florbal Chodov, ale jak už je u nás zvykem, rovnou jsme si dali vyšší cíle a revolučnější myšlenky, tak budu tuto pozici zastávat v rámci celé naší organizace Floorball Group (dále jen FG). Proto to bude jistě trochu jiné oproti jednomu klubu. Ale zjednodušeně lze říci, že ta pozice obnáší odpovědnost za celkové směřování a řízení sportovního úseku.

Určitě se tedy jedná o velký krok kupředu, ale 500 chodovských hráčů a hráček či více než 800 v rámci Floorball Group lze těžko řídit v jednom člověku. Přijdou i nějaké další změny?

Považuji to za správný krok - očekávání mám sám k sobě obrovská, budeme chtít hlouběji a kvalitněji řešit to primární - tedy sport! Ano, samozřejmě jsou nutné i další změny - samotný Chodov prochází vývojem, který projekt FG celkově akceleruje. Ten vývoj je především v částečné či úplné profesionalizaci dalších lidí zainteresovaných v řízení sportovního úseku. Pod mým vedením tedy vzniká sportovně-metodická rada, nové pracovní úvazky pro šéftrenéry, garanty ke sportovním projektům a profesionální trenéry.

Těžko asi popsat úplně všechno, ale co by se mělo nejvíce změnit pro hráče a jejich rodiče?

Vzniknou kompletní struktury týmů, nabízející napříč kluby soutěžní úrovně úplně pro každého. Stabilizuje se sportovní proces, který již nyní garantuje vysokou úroveň i kvalitu organizace i sportovní přípravy a do budoucna na něm budeme stavět mnoho, troufnu si tvrdit, "sexy" projektů, které budou vysokým nadstandardem pro florbalové a sportovní prostředí. Ať už se jedná o speciální projekty, tréninkové programy či eventy, bude toho opravdu hodně.

Hlavním jmenovatelem je tedy sport. V uplynulých letech se na Chodově udělal kus práce. Máme širokou strukturu týmů a sbíráme dost úspěchů. Jaké jsou tedy další mety, ke kterým by měly změny struktury vést?

Dlouhodobě ten nejvyšší standard! Za mne je to hlavní myšlenka, která bude, jak věřím, vyjadřována mnoha faktory. Například tím, že chceme mít vyrovnané ročníky - kvalitativně ani kvantitativně brzy nebude možné nalézt slabou generaci. Současně (ať si říká kdo chce, co chce) chceme být tam, kde je výsledek jedním z kritérií hodnocení, pravidelně konkurenceschopní a úspěšní. Elitní týmy dospělých i dospívajících pro vrcholový florbal by měly atakovat dlouhodobě a pravidelně florbalovou špičku v ČR! Nikoli pro prioritu výsledku, ale jako výsledek dlouhodobě vysoce kvalitní práce. A v neposlední řadě, ale možná nejdůležitější - u nás vzniká, funguje a bude nadále fungovat a růst nejlepší trenérský tým, který nás povede správným směrem.

Závěrem se ještě krátce dotkněme Floorball Group, neboť ze své role sportovně zastřešíš i Start98 Kunratice a Traverzu Mukařov. Jaké změny či novinky čekají hráče a hráčky těchto klubů?

Je to prakticky stejné - oba kluby jsou v nějaké fázi rozvoje, oba budeme chtít co nejvíce přiblížit sportovnímu směřování, které razíme na Chodově a nyní i pro celé FG. Oba kluby mají svá pěkná specifika, historii a mnoho vlastních zkušeností. Přesto věřím, že šance opřít se o silného partnera, který má zájem společně růst a spolupracovat, může přinést všem dětem a rodičům opravdu mnoho možností, nových akcí a samozřejmě i další impuls a zapálení pro společný florbalový růst.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v nové roli.

Také moc děkuji a přeji všem příjemný zbytek léta.


Generální
partner

Partneři
klubu