Volejme sláva! Doba stříbrná končí! Ženy Chodova v dramatickém úterním finále Poháru Českého florbalu porazily v Karlových Varech Tigers Jižní Město 5:3 a spravily si chuť po kruté loňské sezoně. Vzpomínáte? Asi ano... Tehdy je po velkých obratech připravily o zlaté medaile nejprve v poháru florbalistky FBC Ostrava (Chodov ještě v 55. minutě vedl 6:4, aby prohrál 6:8) a v Superfinále Vítkovice (v 53. minutě kontrolovaly Lvice vedení 6:3, ale prodloužení rozhodla v čase 63:47 Zuzana Šponiarová). To už je ale minulost. Holky, děkujeme!

Ženy Chodova si připsaly v pohárové soutěži druhý triumf, poprvé slavily v roce 2016 opět proti sokyním z pražského Jižního Města. Zlaté medaile i šek na 75 000 korun zajistily v úterý zejména autorky dvou gólů Gabriela Žůrková s Martinou Řepkovou, Karolína Suchá přispěla jednou brankou a dvěma asistencemi. Jak celý duel viděl hlavní trenér Lukáš Procházka?

Gratulace, kouči! V komentáři po utkání jsi mluvil o velkém tlaku. Cítil jsi, že holky byly před utkáním nervózní, že měly v hlavách, že teď už opravdu musí?
"Tak nějak všichni jsme cítili, že to prostě musíme a chceme zlomit. Neřekl bych, že šlo o nervozitu, spíš trochu o tíhu okamžiku. Případný neúspěch by mohl být celkem slušnou „peckou“ na psychiku a určitě by na nás zanechal stopy. I když jsme se snažili nevracet k předešlým finále, tak se toho prostě úplně nezbavíte a v podvědomí to je. Zejména z tohoto pohledu šlo o strašně složitou situaci."

Co tedy zlomilo finále v náš prospěch?
"Víc než kdy jindy rozhodl týmový výkon. Nepotřebujeme vyzdvihovat individuality, i když jsme viděli, jak umí rozdílové hráčky pomoct týmu. Jenže i ony potřebují pomoct od ostatních a té se jim dostalo. A toho si vážím opravdu hodně – všichni to vzali tak, že dneska si prostě jdeme pro vítězství. Bez ohledu na vlastní ego nebo osobní ambice. Jen takhle můžete vyhrát ty nejdůležitější zápasy, jiná cesta není."

Po dvou třetinách to ale nebylo úplně růžové, prohrávali jsme 2:3.
"V tom zápase byly dva momenty, které byly pro nás složitější. Po dobrém začátku, kdy jsme vedli, to byl první gól Tigers po „šavlovačce“ na středu hřiště, kdy jsme mohli a měli mít míček pod kontrolou. A pak hlavně smolný třetí gól, to byl asi jediný moment, kdy jsme vypadli z role. Třetí třetina byla ale znovu odehrána skvěle – pomohly zkušené hráčky, holky dokázaly zachovat klid a to bylo z mého pohledu rozhodující. To vítězství se nerodilo snadno, ale je absolutně zasloužené, konec zápasu jsme odehráli povětšinou na míčku a nepřipustili žádné obavy."

Co říct k hracímu času 3x15 minut?
"Zápasy to divácky určitě zatraktivní, výsledky jsou těsnější, ale reálná kvalita kádrů se neukáže. V tomto hracím čase prostě můžete zapomenout na hru na 15 lidí. Nikdo by nebyl vtažený do hry, neměl pocit ze zápasu. Takže pro nás to v danou chvíli byla jednoznačně nevýhoda. Do hry se nedostaly holky, které mají kvalitu, fakt ohromně složité. Tohle je pohled za mě, jako trenéra Chodova."

A další optika?
"Pokud to zobecním – 3x15 je prostě jiný sport, nelíbí se mi to. Snažíte se tvrdě trénovat, abyste byli připravení, abyste ani v konci zápasů „nešlapali vodu“, no a pak tu výhodu prostě ztratíte. Ještě beru to, co bylo na evropských hrách mužů – 3x15 a omezená soupiska na tuším 12+2. Tady ale unie jen zkrátila hrací čas – to je za mě „paskvil“."

Takže je to prostě špatně?
"Pokud by tohle měl být směr florbalu, tak prostě nepotřebujete mít v kádru 20 lidí, stačí 13-14, jak pak ale budete trénovat, připravovat se na zápasy? Ten sport by to úplně změnilo a to já nechci a nemyslím si, že je to potřeba."

V lize v prosinci jsme naposledy zválcovali Herbadent 13:5, teď to bylo 5:3, v čem se soupeř zlepšil?
"Částečně už jsem asi odpověděl v těch předchozích otázkách. Jedna věc je, že finále se takhle prostě nehrají – soupeři jsou důslednější, připravenější, celkově ty průběhy takových důležitých zápasů jsou opatrnější. A druhá věc je ten hrací čas – v lize to bylo sice 13:5, ale poslední třetina byla tuším 7:1. To je prostě jiné. S Bohemkou to bylo v semifinále podobné – podívejte se na výsledky v lize (14:0, 10:1) a v poháru jsme měli co dělat, abychom vůbec postoupili."

Skončeme pozitivně, přeci jen oslavujeme zlatý triumf tvého týmu.
"Dobře. Abych to nějak uzavřel – prošli jsme si v semifinále i finále těžkými zkouškami, psychicky vypjatými momenty a zvládli jsme je a já věřím, že nám to dodá potřebné sebevědomí a jistotu před play-off."


Generální
partner

Partneři
klubu