Po šesti vítězstvích v šesti duelech a neuvěřitelných 84 nastřílených brankách se modrobílá chodovská mašina v Extralize zasekla. Ženy v sobotním utkání, při kterém charitativní projekt Chodova a PINK BUBBLE jménem „Růžový říjen“ podpořila úspěšná krasobruslařka Anna Dušková, podlehly Vítkovicím nečekaně jasně 2:7. Proč? Jak se hraje v soutěži s minimem silných týmů? A naplňují posily Jarolímová s Žůrkovou očekávání? Na ty a další věci jsme se zeptali šéfa střídačky Lukáše Procházky. K rozhovoru došlo před pondělním svátečním zápasem proti FBC Liberec, ve kterém lvice rozstřílely své soupeřky v poměru 21:0.

Pokud jste fanoušek Chodova, zřejmě poslední výsledky s Vítkovicemi znáte. Vítkovice v posledních dvou ostravských Superfinále vyrvaly Chodovu mistrovský titul, v roce 2018 i 2019 rozhodovalo až prodloužení (6:7, 2:3). Pech, škoda, deprese… A v sobotu v souboji neporažených týmů ve Sportovní hale Jižní Město moravský klub také dominoval.

V pozápasovém hodnocení si řekl, že šlo o naprosto zaslouženou porážku. V čem byly Vítkovice lepší?
"Těch aspektů bylo mnoho, byly lepší na míčku, v soubojích, důraznější, klidnější, připravenější. Byl to takový ten zápas „na levačku“, kdy se nemáte čeho chytit, tak trochu zmar z naší strany. Nechci z toho ale dělat tragédii a už vůbec nechci holky zkritizovat, že měly hrát tak, nebo jinak. Jedeme v tom společně a všechny nás ten průběh zaskočil, nebyli jsme prostě připravení dostatečně. Zároveň ale vím, že je dobře, že tohle procitnutí přišlo včas. Příště budeme prostě lepší, tím jsem si jistý!"

Myslíš, že holky mohly mít v hlavách poslední dvě prohraná Superfinále?
"Obecně jsou Vítkovice tým, na který nemáme důvod si nějak extra věřit. Za poslední tři roky jsme s nimi prohráli vždy, když o něco šlo, to je prostě fakt a vnímat ho nějak musíte. Nejde ale o žádný komplex, je to čistě otázka kvality, způsobu hry. Vím, že tohle zlomíme, holky pracují poctivě a v průběhu sezóny budou lepší, my je v tom musíme podpořit."

Když to řeknu ošklivě, je ženská extraliga o dvou, maximálně třech silných týmech, souhlasíš?
"Určitě není o dvou týmech – jsou tu Vítkovice, my, Ostrava, Tatran, který k sobě přesouvá holky z Tigers a v průběhu sezóny bude určitě velmi nepříjemný. Tigers mají také spoustu šikovných holek, ale je pravda, že ty zápasy nemají ten náboj, který měly dřív."

Co tedy s tím?
"Je potřeba říct, že celková kvalita je zoufalá a 12 týmů v lize při současném rozložení sil je moc. Chybí vyrovnané zápasy, spousta výsledků je předem předvídatelných a kvalita některých zápasů tristní. A pro TOP týmy je té vzájemné konfrontace zoufale málo. Něco by se s tím asi dělat mělo, pokud chceme být nadále konkurenceschopní světové špičce.“

Přešaltovat po šesti dvouciferných výhrách na TOP soupeře také nejde úplně snadno, že?
"Evidentně ano – i když jsem myslel, že to nebude tak dramatické. Tohle jde ale do značné míry za mnou, máme v týmu více kvality, než jsme ukázali…"

Přejděme teď k tvému kádru. Podle jakého klíče vybíráš gólmanky? 

"Obě holky chytají skvěle, tak, jak jsme očekávali, takže jde o pravidelné střídání, není důvod nad tím nějak bádat. Víme, že se na obě můžeme maximálně spolehnout. Christy chytala proto, že byla repre pauza a byla v zápřahu v těžkých utkáních, jiný důvod nebyl."

Co Žůrková s Jarolímovou, splňují očekávání, se kterými si je přivedl?
„Ano! Každá je jiná a do jisté míry pořád hledáme, jak způsob hry, tak složení formací, máme ale čas. Obecně Anet je skvělá v předbrankovém prostoru, má dar, že dokáže být v těchto situacích nesmírně nebezpečná, najít si míček. Musíme ji dokázat více zapojit, protože ona umí vyhrávat zápasy.“

A Žůrková?
„Žůra je fantastická – pro mě je to jednoznačně nejkomplexnější hráčka v lize, neříkám nejlepší, na to bude mít každý vlastní názor, ale umí všechno, hraje pro tým, nepotřebuje řešit vlastní statistiky a naší hře dává nový rozměr i možnosti a co z mého pohledu dělá Top hráčku Top hráčkou – ostatní kolem ní rostou, dokáže zvednout hráčky kolem sebe."

Dá se v extralize k někomu přirovnat?
"Pokud se zamyslím, kdo další takový v celé lize je, tak mě napadne už jen Denisa Ferenčíková z Vítkovic."

Je odehráno osm kol, který tým tě zatím nejvíce překvapil?
"Musím říct, že jsem žádné velké překvapení nezaznamenal, vše tak nějak běží dle předsezónních prognóz. Možná jsem věřil že Tigers budou hrát TOP 3-4 a teď už to tak moc nevypadá."

Už se podařilo zalátat díru v trenérském štábu po odchodu Míši Marešové?
„Co se kompetencí týká, nemám pocit, že by se pro mě něco nějak zásadně měnilo. Celé fungování s holkama je založeno na vzájemném respektu a myslím, že vše funguje velmi dobře. Navíc mám k ruce spoustu zkušených inteligentních hráček. Určitě je to větší objem práce, ale dá se to zvládnout, pokud si člověk vše zorganizuje, takže ok.“

Co říkáš na charitativní měsíc s PINK BUBBLE?
„Skvělé! Nečekal jsem, že ten ohlas bude až takový, ale jsem z toho opravdu nadšený. Opravdu moc děkuji i našim soupeřům a vůbec všem, kteří se rozhodli pomoci!"

8.kolo, pondělí 28.10.2019, 15:00
21:0
(7:0, 7:0, 7:0)
 

branky: 1. Gabriela Tožičková, 2. Jana Vávrová, 2. Magdaléna Plášková, 2. Anet Jarolímová, 6. Gabriela Tožičková, 9. Magdaléna Plášková, 14. Martina Řepková, 22. Gabriela Žůrková, 22. Tereza Hanzlíková, 23. Martina Řepková, 24. Jana Vávrová, 25. Martina Řepková, 32. Karolína Kellovská, 38. Kristína Belicová, 42. Johana Vrbová, 42. Gabriela Tožičková, 43. Gabriela Žůrková, 44. Karolína Kellovská, 45. Kristína Belicová, 45. Martina Řepková, 53. Daniela Frantíková
rozhodčí: Lukáš Polanský - Jakub Tázler
vyloučení: 0:4; využití: 1:0
diváků: 76
zásahy brankářů: Hana Ranochová 10 - Kateřina Dvořáková 45, Kateřina Dlouhá 27

Generální
partner

Partneři
klubu